Naše dravce - SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA

Naše dravce

Kaňúr okrúhlochvostý (lat. Parabuteo unicinctus)
Kaňúr okrúhlochvostý (lat. Parabuteo unicinctus) je doposiaľ jediným známym druhom dravých vtákov patriacim k rodu Parabuteo. Je to stredne veľký dravec z čeľade jastrabovité, vyskytujúci sa v rozmedzí od juhozápadu Spojených štátov južne až po Čile a strednú časť Argentíny. Je známy svojím význačným chovaním – loví v skupine, ktorá pozostáva z členov jednej rodiny (väčšina dravcov loví samostatne). V rámci sexuálneho dimorfizmu sú teda samice až o 40 % väčšie než samce – váha samca okolo 710g, váha samice okolo 1020g. Dospelé vtáky majú tmavo hnedé až čierne operenie s gaštanovými ramenami, lemom krídiel a stehien a biely základ a koniec chvosta. Mladé vtáky majú na hrudi bledo žlté sfarbenie s hnedým prúžkovaním. Potrava sa skladá z malých živočíchov, jašterov, cicavcov, väčšieho hmyzu. Keďže loví v skupinách s jasnou hierarchiou, dokáže uloviť aj väčšiu korisť, napríklad králika alebo zajaca. Jedna lovecká technika spočíva v tom, že malá skupina lieta vpredu a pátra po koristi, zatiaľ čo iný člen tejto skupiny letí zozadu a korisť naháňa, a to tak dlho, dokiaľ nie je korisť zahnaná do pasce. Iná technika je založená na tom, že celá skupina sa rozmiesti okolo koristi a jeden člen ju usmrtí, o potravu sa delia všetci rovnako. Aj vďaka tomu sa nazývajú aj „vlci oblohy“. V prírode hniezdia na stromoch, krovinách, a dokonca aj na kaktusoch. Hniezdo je väčšinou kompaktné, vystavané z vetvičiek, koreňov rastlín, listov, machu a kôry, väčšinou ho stavia samica. Znáška obsahuje dve až štyri vajcia. Inkubačná doba je od 31 do 36 dní a na znáške sedí väčšinou samica. V 38 dňoch začínajú mláďatá preskúmavať okolie hniezda a v 45 až 50 dňoch začínajú lietať. Mláďatá môžu zostať so svojimi rodičmi až tri roky a v tom čase pomáhajú s vyvádzaním ďalšieho potomstva a lovom.
Návrat na obsah